Dziś porozmawiamy o cenie netto – pojęciu, które prawdopodobnie widzieliście tysiące razy na kartce papieru, którą wielu z nas otrzymuje co miesiąc: na odcinku wypłaty. Cena netto jest jednak pojęciem, które zawsze idzie w parze z ceną każdego rodzaju rzeczy, i które zawsze idzie w parze z ceną brutto. Czy wiesz, jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami?
Chociaż moglibyśmy zacząć od przedstawienia bardziej technicznej definicji, chcemy, abyś zrozumiał, czym dokładnie jest cena netto. To jest – żebyśmy się dobrze zrozumieli – prawdziwa i ostateczna cena wszystkiego. Z drugiej strony, cena brutto to cena pierwotna bez istotnych i obowiązkowych modyfikacji, dzięki którym staje się ona ceną netto. Cena netto jest więc kwotą, która pozostaje po dodaniu wszystkich modyfikacji ceny brutto: na przykład podatków i rabatów. Wynika z tego, że w konkretnej sytuacji, np. podczas rozmowy o pracę, w trakcie której negocjujemy warunki, liczbą, która da nam bardziej realistyczne wyobrażenie o przyszłej pracy, jest cena netto, ponieważ jeśli podano nam cenę brutto, będziemy musieli obliczyć kwotę, która pozostanie po wszystkich zmianach. A teraz, w sposób bardziej techniczny, zobaczmy, co odróżnia cenę netto od ceny brutto.
Różnice między ceną netto a ceną brutto
Cena brutto to cena ustalona po obliczeniu kosztów i marży zysku dla osoby oferującej produkt lub usługę albo dla osoby oferującej pracę. Jednak cena netto to cena uwzględniająca podwyżki lub obniżki wynikające z zastosowania wszystkich podatków, które zgodnie z prawem muszą być naliczone, a także ewentualne rabaty lub odliczenia. Cena brutto jest, że tak powiem, ceną, która najlepiej określa rzeczywistą wartość samej transakcji. Należy zawsze pamiętać o cenie netto, ponieważ nieuwzględnienie podatków da nam nierealistyczny obraz wydatków lub zysków, jakie poniesiemy. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach cena brutto i cena netto mogą wynosić tyle samo, jeśli na przykład jest to produkt, lub usługa zwolniona z podatku VAT.
A jeśli wstąpisz na ploteczek.pl, dowiesz się kilku innych ciekawych rzeczy na temat finansów, rynku i ekonomii.
Cena netto w przypadku wypłaty
Jak już powiedzieliśmy, najprostszym przykładem, w którym można znaleźć pojęcia ceny netto i brutto, jest odcinek wypłaty przy podpisywaniu umowy z firmą. Przy omawianiu warunków ważne jest, aby wiedzieć, jakie jest wynagrodzenie brutto, oraz jakie wynagrodzenie netto oferowane przez firmę, tak aby można było obliczyć, co odpowiada każdej z tych wartości. Ogólnie rzecz biorąc, należy jednak pamiętać o następujących kwestiach: Cena netto wynagrodzenia będzie pomniejszona o następujące elementy od pierwotnej ceny brutto:
Podatek dochody, która odpowiada Twojemu dochodowi.
Składka na ubezpieczenie społeczne.
Gdy już wiemy, ile wynosi składka dla US i ZUS, możemy odjąć odpowiednią kwotę od wynagrodzenia brutto i tylko w ten sposób będziemy wiedzieć, ile pieniędzy w rzeczywistości pojawi się na naszym koncie na koniec miesiąca.
Powiązane tematy
Główne powody globalnego kryzysu – to warto wiedzieć!
5 złotych zasad planowania finansów osobistych
Podstawy inflacji – inflacja w Polsce